Istorija

Kategorija: Uncategorised Objavljeno utorak, 17 decembar 2013 Autor Erna Rovčanin

Иако имам сто година

Вековима жеља житеља Ивања и околних села да отворе школу остварила се у првој деценији XIX века. Када је уз велику ангажованост тадашњих признатијих људи Миладина Дивца, Петра Пузовића, Крста Дивца и несебично залагање пријепољског проте Јована Госпића, бег Махмуд Селмановић, издејствовао одобрење за отварање школе од турских власти и поклонио земљиште за школску  зграду. Школа је почела са радом  1911. године. Први учитељ је био Ђорђе Младеновић. Настава се изводила у већ направљеној згради још 1908. године која је до тада служила као капела.

Нова школска зграда се гради у периоду од 1935-1938. године која је имала две преостале учионице, канцеларију и посебну библиотеку. Стара школска зграда се адаптира за станове учитеља.

Услед рата школа престаје са радом од 1941. до 1945. године. Учитељи се често мењају. Свој дужи просветарски рад су обележили брачни пар Вера и Божидар Крсмановић. Они долазе школске 1948/49. године остају до 1954. И поред рада са просечним бројем од 110 ученика раде на многим тада потребним активностима као што су ограђивање школског дворишта, засађују савремени воћњак, држе здраствене курсеве за просећивање сеоске омладине и многе друге.

Слично њима такође са дужине радним веком наставља брачни пар Танкосава и Драго Дивац. Школске 1960/61. године отвара се први пут пети разред. Исте године се припајају до тада  самосталне школе као сада издвојена одељења у Кошевинама, Дивцима и Лучицама, и Ивање постаје матична школа.

Већ школске 1962/63. године формира се и седми разред и припојена школа из Сопотнице. Том приликом школа броји 287 ученика. Школске 1965/66. године отвара се осми разред. Да би се колико толико проширио скучен школски простор школске 1974/75. почела је изградња нове монтажне зграде са две учионице, две канцеларије, кухињом и трпезаријом. И школа школске 1979/80. године броји 342 ученика. Нова школска зграда подиже се на темељима старе школске зграде 1985. године. То је та зграда у којој се и данас ради у њеном стогодишњем постојању са површином од 1149 метара квадратних што је скоро 5 метара квадратних по ученику. У њој је радило на стотине наставника, административних и помоћних радника васпитавајући на хиљаде ученика, данас одраслих грађана.

2011. године, наша школа прославила је јубиларну стогодишњицу свог постојања. Директор, педагог, наставници и ученици наше школе су се потрудили и организовали свечану приредбу. Поред свечане приредбе у којој су учествовали наши ученици, посетили су нас и чланови луткарског позоришта из Ниша, који су нам приредили одличан и незабораван провод.

,,И опет кажем иако ми је сто година ја сам увек млада, срећна и весела!

Pogodaka: 783

Servisne informacije